Jeżeli pies jest całkiem zdrowy, jego sierść powinna być błyszcząca i gładka (Jeśli nie jest to na przykład jamnik szorstkowłosy!). Podstawowe działania pielęgnacyjne pies przeprowadza sam. Jest to lizanie, otrząsanie się i drapanie. Jednak zwłaszcza drapanie się może być symptomem czegoś niedobrego, jeżeli pies drapie się za często. Nadmierne drapanie się może mieć wiele powodów. Nawet nerwy mogą być tego przyczyną, na zasadzie tak zwanego działania przeniesionego. Wyobraź sobie taką sytuację: już ruszyłeś do korytarza, pies wie, że za chwilę wyjdzie na spacer, sięgasz do drzwi -a tu nagle telefon. Wracasz szybko, żeby podnieść słuchawkę, a co robi pies?

Pies był całkowicie gotowy do wyjścia, a zostaje w domu (przy czym on naturalnie nie wie, że wyjdzie za chwilę; dla niego ważny jest fakt, że w tym momencie do wyjścia nie doszło). W jakiś sposób musi więc rozładować rozpierającą go chęć do czynu i jednym ze sposobów może być właśnie gwałtowne drapanie się. Gdy tylko pies zauważy, że zbliżasz się do wyjścia, drapanie ustanie w mgnieniu oka.

Jest jednak wiele całkowicie prozaicznych powodów świądu. Jednym z nich jest zapchlenie. O tym też myśli się najczęściej, widząc rozpaczliwie czochrającego się psa, który dodatkowo od czasu do czasu drobnymi ruchami pyska usiłuje pchły z siebie „wygryźć”.