Kał zdrowego psa powinien wyglądać jak równo uformowane kiełbaski i powinien być oddawany bez trudu. Jeżeli natomiast Twój pies napina się, pręży, a wydostają się z niego najwyżej twarde bobki, mamy do czynienia z zaparciem. Najczęstszą przyczyną zaparcia są błędy żywieniowe. Bardzo zatwardzająco działają kości. Może Twój pies dostał ich ostatnio zbyt wiele? A może reaguje na coś innego? W razie potrzeby możesz psu podać preparat, który nadaje się także dla ludzi (poza olejem rycynowym), ale powinieneś znaleźć powód kłopotów. W zasadzie, jeżeli to pożywienie stało się przyczyną zaparcia, pożywienie także powinno je usunąć. Oznacza to, że możesz psu podać do jedzenia coś rozluźniającego (surowe mięso, wątróbka, surowe jajko, mleko).
Czasem, wskutek nadmiernego karmienia psa kośćmi, dochodzi do zebrania się w odbytnicy twardego, nierównego kału, którego pies — pomimo prób — nie jest w stanie wydalić. W takiej sytuacji nie powinieneś zwlekać, gdyż sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę. Musisz iść do weterynarza. Przygotuj się, że usłyszysz kilka słów krytyki, dotyczącej sposobu, w jaki Twój pies jest karmiony!
Kiedy na częste zaparcia cierpi pies w dość zaawansowanym wieku, można założyć, że powodem ich są problemy z prostatą, która mogła się powiększyć do rozmiarów jabłka i uciska jelito. W takim przypadku może pomóc kuracja hormonalna lub kastracja.
W wyniku zaparć dochodzi czasem do zamknięcia gruczołów około-odbytowych i do zastoju znajdującej się w nich wydzieliny, a dalej do pojawienia się stanu zapalnego. Dla psa jest to bardzo męczące. Zwierzak liże okolice odbytu, trze zadem o podłogę (saneczkowanie), odbyt jest obrzmiały i zaczerwieniony.
Weterynarz musi opróżnić gruczoły, co dla psa jest procedurą bardzo bolesną, ale nie można tego uniknąć. Wydzielina ma paskudny zapach, bądź na to przygotowany. Niestety, niektóre psy mają skłonności do zapaleń gruczołów okołoodbytowych. Jeżeli tak jest w przypadku Twojego ulubieńca, musisz zawsze przestrzegać jego diety, by nie dochodziło do zaparć ani do biegunki (podczas biegunki gruczoły okołoodbytowe także nie są opróżniane i może dojść w nich do powstania stanu zapalnego).W tego typu przypadkach dobrym rozwiązaniem są majtki dla psa z weluru.
Gdy Twój pies nie jest należycie pielęgnowany i należy do ras długowłosych, może się zdarzyć, że mieszanina sierści i zaschniętego kału zalepi mu odbyt tak, że zwierzę nie jest w stanie oddać stolca. Twoja wina, więc do roboty! Bardzo delikatnie musisz namoczyć tę okolicę psiego ciała roztworem mydła i starannie, powycinać sierść, aż odbyt zostanie uwolniony.