Wymioty dla psa nie są czymś szczególnie nieprzyjemnym. Pies potrafi wręcz wywołać u siebie wymioty tylko dlatego, że znalazł coś wspaniałego do jedzenia, a brzuch ma już całkowicie przepełniony. Znany jest także sposób „transportowania” pokarmu dla szczeniąt: suka najada się, przy czym zwraca pokarm w obecności młodych. Okazjonalne wymioty u psa nie stanowią więc podstaw do szczególnego niepokoju. Gorzej, gdy rzecz dzieje się za często.

Powodem wymiotów może być na przykład gastritis, czyli zapalenie błony śluzowej żołądka. Może się ono przytrafić psu na przykład na samym początku zimy, po gwałtownym pożeraniu świeżego śniegu. Podczas wymiotów organizm psa traci dużą ilość soli, tak więc lepiej szybko udaj się do weterynarza. Jeżeli Twój pies jest dorosły, możesz pozwolić sobie na chwilę zwłoki. Ze szczeniakiem idź jak najszybciej. Dobrze będzie, gdy podasz psu płatki owsiane na rosole, posolone, gdyż pies musi uzupełniać zapasy soli. Porcje muszą być małe. Kiedy psu uda się je utrzymać w żołądku, jesteś już na dobrej drodze. Nie wolno Ci zwiększać porcji zbyt szybko, bo łatwo może dojść do nawrotu.
Gdy Twój pies wymiotuje, a przy tym nie oddaje stolca lub oddaje go w nieznacznych ilościach, może to być symptomem zamknięcia jelita, najczęściej wskutek utkwienia w nim ciała obcego. Czasem jest to kawałek kości z kręgo słupa, mała piłka, kamień. Zamknięcie jelita może powstać także w wyniku skrętu żołądka czy guza.
Nie wolno Ci tracić ani chwili. W zasadzie życie psa, którego stan może się pogorszyć gwałtownie, zależy od w porę przeprowadzonej operacji.

Kiedy jesteś pewien, że wymioty nie są spowodowane chorobą, zwierzę jest w oczywisty sposób zdrowe, ma apetyt, nie ma temperatury, jest żwawe, możesz podejrzewać nerwicę. Jej przyczyny mogą być podobne jak w rozdziale o biegunce, zapobieganie również.
Wymioty mogą być spowodowane wieloma różnymi chorobami zakaźnymi, np. leptospirozą czy parwowirozą. Niekiedy przyczyną jest choroba nerek. Znajduje to odbicie w stanie ogólnym zwierzęcia, ale czasem na widoczne pogorszenie jest jeszcze za wcześnie. Przebieg takich chorób może być naprawdę gwałtowny. Radzę Ci, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Pamiętaj, że samo zahamowanie wymiotów za pomocą tabletki nic nie da, trzeba znaleźć i usunąć ich przyczynę.
Tak jak w poprzednim rozdziale przedstawię Ci sytuacje, w których wymioty są sygnałem alarmowym.
Jest tak w przypadku, gdy wymioty trwają dłużej i pojawiają się w coraz krótszych odstępach; gdy pies wcześniej jadł kości wieprzowe lub drobiowe (zabronione!); gdy pokarm jest zwracany po każdym kęsie, wymioty zawierają krew lub są brązowe i wyjątkowo nieprzyjemnie, kwaśno pachną; gdy pies wymiotuje i bardzo dużo pije; gdy jednocześnie pojawia się krwawa biegunka i temperatura; gdy zwierzę jest otępiałe i apatyczne, ma twardy i bolesny brzuch, jest chude, lecz ma duży brzuch; gdy, w przypadku suki, jednocześnie pojawia się ropny wyciek z pochwy; gdy pies nie oddaje moczu lub stolca. Staraj się możliwie starannie obserwować psa, byś mógł jak najdokładniej opisać wszystkie symptomy lekarzowi. Podczas takich reakcji najlepiej przypiąć mu specjalną apaszka dla psa która zabezpieczy go przed wymiotami. Musisz wiedzieć, kiedy wymioty pojawiły się po raz pierwszy, w jakiej sytuacji, jak wyglądają, jak często występują. Od tego, co będziesz mógł przekazać, może zależeć sukces leczenia.